Roman Kopáček

www.photodigiart.wbs.cz


Altocumulus


Altocumulus_floccus_3.jpg

(Ac, vyvýšená kupa) - jedná se o menší či větší oblaky bílé až šedé barvy, popřípadě obojí. Skládají se z částeček ve tvaru vln, oblázků nebo valounů, které jsou navzájem oddělené, ale mohou i souviset. Vyskytují se uspořádané do řad, někdy i ve více vrstvách; tyto části od sebe bývají odděleny ostře ohraničenými bezoblačnými pásy.
Mívají vláknitý či rozplývavý vzhled, ale jejich obrysy jsou ostře ohraničeny. Zřídka mohou připomínat síť nebo včelí plást, pokud se v jejich ploše vyskytují malé okrouhlé mezery s řásnitými okraji.
Tvoří je drobné kapičky vody, avšak při velmi nízkých teplotách mohou vznikat ledové krystaly. Altocumuly se vytváří v oblasti středního patra (1,5 – 7 km) při okraji rozsáhlé vystupující vzduchové vrstvy. Skládají se buď z malých, zahuštěných částí, nebo jsou celistvým, hladkým oblakem.
Mají vlastní stín; v posledním jmenovaném případě je tento stín markantní, avšak průsvitnost altocumulů je proměnlivá.
Měsíc i Slunce pouze prosvítají; jejich kotouč je neohraničený, kolem se vytváří malý kruh.
Často lze na oblacích tohoto typu pozorovat korónu či irizaci. Pokud z oblaku vypadávají ledové krystalky, vznikají také halové jevy jako nepravé slunce či halový sloup.

3 souborů, poslední přidán 21. Únor 2015
Album zobrazeno 117 krát

Cirrus


Cirrus_radiatus_12_12_2015.jpg

Cirrus je typický oblak vysokého patra (8 až 13 km). Cirry jsou složené výhradně z ledových krystalků. I když pokrývají velkou část oblohy, slunce skrz ně snadno prosvítá a člověku se může zdát den jako slunečný a pěkný, přestože přitom může být skoro zataženo. Z cirrů nikdy nepadají atmosférické srážky. Pokud se zhušťují a kombinují s cirrostraty, bývá to předzvěst pohybující se teplé fronty. Při tomhle typu oblaku vznikají také halové jevy. Halové jevy vznikají odrazem slunečního světla od krystalků a tyto krystalky právě obsahují mraky cirrus.

14 souborů, poslední přidán 12. Prosinec 2015
Album zobrazeno 135 krát

Cumulonimbus


Cumulonimbus_Pileus2.JPG

Cumulonimbus (Cb) je bouřkový oblak, který roste do velkých výšek kolem 5000 až 15 000 m. Díky tropopauze ve vyšších vrstvách atmosféry má jeho horní část typický tvar kovadliny. Je v podstatě příčinou všech bouřek a ostatních jevů jako například tornádo.

Lze ho rozdělit podle jeho tvarů, intenzity srážek a různých doprovodných meteorologických jevů, kterými jsou například související pruhy virga, krupobití, v zimě sněhové bouře, atd. Jeho tvary a tím pádem i stupnice intenzity srážek z něj vypadávající jsou různé a proto tento oblak dělíme na různá latinsky popsaná stádia… Jeden z nejkrásnějších typů Cb je Cb mamma vznikající v prudkých letních bouřích jako jev ustupující síly bouře a rozpadu oblačnosti do cirrů, popř. nastupující menší bouřky lokálních rozměrů. Nejvíce působivý je tento typ Cb při západu slunce.

15 souborů, poslední přidán 03. Srpen 2015
Album zobrazeno 138 krát

Cirrocumulus


Cirrocumulus.jpg

Oblak druhu Cirrocumulus má podobu tenkých, menších nebo větších skupin nebo vrstev bílých oblaků bez vlastního stínu, složených z velmi malých oblačných částí v podobě zrnek nebo vlnek apod. Tyto jednotlivé části mohou být buď navzájem oddělené, nebo mohou spolu souviset a jsou více méně pravidelně uspořádány.

1 souborů, poslední přidán 21. Únor 2015
Album zobrazeno 61 krát

Cirrostratus


Cirrostratus_nebulosus.jpg

Cirrostratus je průsvitný bělavý závoj oblaků, vzhledu vláknitého nebo hladkého, který úplně nebo částečně zakrývá oblohu a dává vznik halovým jevům.
Fyzikální složení a vzhled:
Cirrostratus se skládá hlavně z ledových krystalů. Může se vyskytovat v podobě vláknitého závoje, v němž můžeme pozorovat jemné žebrování. Může mít také vzhled mlhového závoje. Okraj závoje cirrostratu je někdy výrazně ohraničen, ale častěji je rozřásněn cirry.

1 souborů, poslední přidán 21. Únor 2015
Album zobrazeno 58 krát

Stratocumulus


Stratocumulus_1.JPG

Stratocumulus (Sc) je oblak, nesoucí známky vertikálního vývoje. Řadíme jej k oblakům nízkého patra. Vyskytuje se ve výškách od několika desítek nebo stovek metrů nad zemí až do výšky kolem dvou kilometrů. Má podobu kupovitých valounů nebo peřin, často šedé barvy. Někdy může zatahovat celou oblohu a můžou z něho vypadávat srážky. Stratocumulus vzniká rozpadem jiného druhu oblaku díky turbulentnímu proudění – nejčastěji z typu cumulus. Je složený většinou z vodních kapiček, někdy s příměsí ledových krystalků.

3 souborů, poslední přidán 21. Únor 2015
Album zobrazeno 58 krát

Optické jevy v atmosféře


Irizace_oblaku_nad_jiznim_obzorem__2.jpg

Zde jsou různé optické jevy pozorované nad Jabloncem ze stanice.

6 souborů, poslední přidán 14. Srpen 2015
Album zobrazeno 59 krát

 

Počet alb: 7 na 1 stránce(kách)

Náhodné obrázky - Druhy oblaků
Cirrus_spissatus__.jpg
Cirrus_spissatus__.jpgCirrus spissatus..digiart
Altocumulus__floccus_1.jpg
Altocumulus__floccus_1.jpgAltocumulus floccusStřední patro.digiart
Cumulonimbus_pileus.JPG
Cumulonimbus_pileus.JPGCumulonimbus pileusdigiart
Cumulonimbus_calvus.JPG
Cumulonimbus_calvus.JPGCumulonimbus calvusdigiart
Cirrus_fibratus_1.JPG
Cirrus_fibratus_1.JPGCirrus fibratus 1Mraky Cirrus fibratus se vyskytují ve vysokých nadmořských výškách . Mohou naznačit, že se blíží teplá fronta , ale mohou být také známkou toho, že příznivé počasí bude následovat.digiart
Cirrus_fibratus_2.JPG
Cirrus_fibratus_2.JPGCirrus fibratus 2digiart

Nejnovější obrázky - Druhy oblaků
Cirrus_radiatus_12_12_2015.jpg
Cirrus_radiatus_12_12_2015.jpgCirrus radiatus 12.12.2015Jednotlivé řasy se sbíhají vlivem perspektivy v takzvaném úběžníkovém bodě na obzoru.digiart12. Prosinec 2015
Dvojita_duha_27__cervence_2015.jpg
Dvojita_duha_27__cervence_2015.jpgDvojitá duha 27. července 2015Duha byla pozorována po přechodu bouře v 17:55 severovýchodním směrem.digiart14. Srpen 2015
Krepuskularni-paprsky2.jpg
Krepuskularni-paprsky2.jpgKrepuskulární paprsky2Pozorováno při ranním svítání severovýchodním směrem v 6:15.digiart14. Srpen 2015
Krepuskularni_paprsky_fc.jpg
Krepuskularni_paprsky_fc.jpgKrepuskulární paprsky fcPozorováno při ranním svítání severovýchodním směrem v 6:15.digiart14. Srpen 2015
Irizace_oblaku_nad_jiznim_obzorem_1.jpg
Irizace_oblaku_nad_jiznim_obzorem_1.jpgIrizace oblaků nad jižním obzorem 1Na okrajích tenčích oblaků plujících nedaleko od oslnivého slunečního kotouče je občas možné pozorovat jejich irizaci (iridescenci) - výrazné perleťové zbarvení, v němž převládají červenavé a zelenavé odstíny. Tento jev vzniká ohybem a interferencí světla při průchodu slunečních paprsků kapičkami oblačné vrstvy.
Pozorováno jihovýchodním směrem 11. července 2015 13:03:22.
digiart14. Srpen 2015
Irizace_oblaku_nad_jiznim_obzorem__3.jpg
Irizace_oblaku_nad_jiznim_obzorem__3.jpgIrizace oblaků nad jižním obzorem 3Na okrajích tenčích oblaků plujících nedaleko od oslnivého slunečního kotouče je občas možné pozorovat jejich irizaci (iridescenci) - výrazné perleťové zbarvení, v němž převládají červenavé a zelenavé odstíny. Tento jev vzniká ohybem a interferencí světla při průchodu slunečních paprsků kapičkami oblačné vrstvy.
Pozorováno jihovýchodním směrem 11. července 2015 13:03:22.
digiart14. Srpen 2015

Kdo je online?
Je zde 1 registrovaný uživatel.  Nejnovější registrovaný uživatel je digiart.  Celkem je zde 1 uživatel online: 0 registrovaných uživatelů a 1 návštěvník.  Nejvíce uživatelů online: 16 dne 05. Duben 2020 v 06:01.  Počet registrovaných uživatelů, kteří byli online v posledních 10 minutách: .


Royalty Free Stock PhotosDepositphotos Stock Photos from 123RF